Jak zachować porządek w łazience ?

Łazienka to miejsce do pielęgnacji ciała i relaksu, by jednak odpowiednio zatroszczyć się o nas samych potrzebujemy wielu specyfików. Nie tylko mydło i szampon, ale też inne kosmetyki i środki czystości przechowujemy w tym pomieszczeniu. Jak zadbać o porządek w łazience, by rozgościł się w niej na zawsze?

To pytanie zazwyczaj zadajemy sobie przy każdym sobotnim sprzątaniu łazienki. Wianuszek butelek z mydłami i szamponami na wannie, kolejne opakowania kremów czy balsamów nie ułatwiają nam zadania. Wszystko, co kupiliśmy skuszeni obietnicą „gęstszych włosów”, „jedwabistej skóry” i „idealnego ciała”, stoi i czeka na użycie, a w rzeczywistości zazwyczaj brakuje nam czasu na dłuższe domowe SPA. Co zatem zrobić, by łazienkę sprzątać z przyjemnością?

Sprawdzamy co mamy

Przegląd wszystkich kosmetyków zajmie trochę czasu, ale później będziemy sobie za to wdzięczni. Musimy po kolei wyjąć wszystko z szafek i przejrzeć rzeczy, które już posiadamy. Należy wyrzucić  te po terminie ważności i te z resztkami produktów, a resztę posegregować według kategorii: do mycia, do pielęgnacji, środki higieniczne, sprzęty – suszarki lokówki i sezonowe: balsamy do opalania itp. Taki podział ułatwi nam przechowywanie, ale też pozwoli określić co mamy, a co trzeba dokupić. Sezonowe produkty nie muszą stać na widoku, możemy je schować do pudełka lub szafy.

Segregacja

Po segregacji wszystkich kosmetyków i przyborów powinniśmy znaleźć im odpowiednie miejsce do przechowywania. W łazience sprawdzą się plastikowe pudełka lub kosze z bambusa odporne na wilgoć, w których w odpowiednich kategoriach będziemy przetrzymywać nasze łazienkowe niezbędniki. Można je ustawić na półce lub schować do szafki, pudełka będą też pozwalały na zachowanie porządku wewnątrz mebli.

Dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym utrzymanie porządku w łazience, jest również wybór mebli łazienkowych z wbudowanym organizerem w górnej szufladzie. Takie rozwiązanie posiadają produkty z kolekcji marki Devo zaprojektowanych przez Grynasz Studio. W modułowej serii MOOD, górna szuflada pod umywalką posiada praktyczne przegródki. Można przeznaczyć je na przechowywanie pędzli do makijażu, kosmetyków, spinek do włosów – wszystkiego czego codziennie używamy i chcemy, by było pod ręką. Dodatkowo, ograniczniki zapobiegają przemieszczaniu się rzeczy podczas wysuwania i wsuwania, mamy więc pewność, że w szufladzie będzie panował ład i porządek.

Natomiast w kolekcji KORAL znajdują się gotowe zabudowy przestrzeni nad toaletą lub obok lustra. Zgrabne półeczki w sam raz nadają się do przechowywania koszyków z dodatkowymi kosmetykami lub ręcznikami, można też na nich wyeksponować dyfuzor zapachowy lub świeczki. Linearna forma zabudowy wprowadza wizualny ład mimo, że przestrzeń zostaje otwarta.

Podobne rozwiązania znajdują się także w kolekcji OVAL. Szuflada z organizerem w szafce pod umywalkę jest praktyczna i ułatwia organizację tej przestrzeni. Wiszące szafki mają natomiast dodatkowe miejsce do przechowywania na drzwiach. Specjalne relingi zabezpieczają butelki przed wypadnięciem podczas otwierania. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie zbędne kosmetyki, do tej pory stojące na wannie, możemy schować do szafki. Nadal będą pod ręką, ale nie na widoku. Dzięki temu zyskamy optyczny ład i porządek. Ułatwi nam  to też sprzątanie łazienki. Gdy w sferze kąpielowej zostanie tylko mydło i szampon, a pozostałe  środki pielęgnacyjne będą schowane, wystarczy codziennie przetrzeć ją szmatką, co zajmie tylko chwilę.

W jednym stylu

Gdy już uporaliśmy się z zawartością szuflad, szafek i nadmiarem zbędnych kosmetyków, czas na wisienkę na torcie – dodatki! By zminimalizować łazienkowy chaos, warto postawić na jednolite dozowniki. Zarówno żele pod prysznic, jak i szampony możemy przelać do estetycznych skalnych pojemników, które będą współgrały ze stylem łazienki. Tak samo możemy zrobić z kapsułkami do prania i płynem do płukania. Ekspozycja ładnych pojemników nie zaburzy estetyki łazienki. Na koniec zadbajmy o jednokolorowe dywaniki i ręczniki, a będziemy mogli cieszyć się piękną i czystą łazienka nie tylko od święta.